Kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł w Szkole Podstawowej nr 13 w Mielcu, to od lat wiele działań profilaktycznych oczekiwanych przez naszych uczniów, działań wplecionych w roczny plan pracy w zakresie edukacji i wychowania.
Głównymi celami wychowawczymi i edukacyjnymi organizowanej w szkole profilaktyki są:
• Kształcenie u uczniów umiejętności dostrzegania własnych zalet, mocnych stron i ograniczeń;
• Nabywanie umiejętności rozpoznawania, nazywania i przedstawiania swoich myśli, przekonań i uczuć w relacjach z innymi ludźmi;
• Ograniczenie podejmowania zachowań ryzykownych (agresywnych i autodestrukcyjnych), związanych m.in. z nieumiejętnością radzenia sobie w sytuacjach trudnych i konfliktowych;
• Wzmacnianie umiejętności emocjonalno-społecznych uczniów;
• Edukacja prozdrowotna, w tym zdrowe odżywianie, profilaktyka otyłości i cukrzycy;
• Integracja zespołów klasowych;
• Tematyka związana z ekologią oraz dbaniem o środowisko.
W drodze do osiągania tych celów uczniowie uczestniczyli w:
- warsztatach radzenia sobie z trudnymi emocjami i złością, prowadzonych przez psychologa Panią Milenę Soboń,
- zajęciach z zakresu komunikacji i rozwiązywania konfliktów poprzez mediacje prowadzonych przez pedagoga i mediatora Panią Dorotę Buczek- Kolanko.
- treningu umiejętności społecznych pod okiem Pani Beaty Goli,
- programach profilaktycznych, zdobywając wiedzę o sytuacjach i substancjach wysokiego ryzyka.
Uczniowie mieli też możliwość rozwijania swoich talentów i zainteresowań sportowych, muzycznych, tanecznych i plastycznych na zajęciach pozalekcyjnych organizowanych na terenie szkoły oraz Parafii Trójcy Świętej.
Samorząd Uczniowski, pod opieką Pani Małgorzaty Pazdro wdrażając swoje pomysły do realizacji, aktywizował wszystkie klasy do „walki” o tytuł Klasy Roku.
We wszystkich podejmowanych działaniach staraliśmy się kierować uwagę uczniów na ich osobisty rozwój, zachęcać do aktywności społecznej, udziału w akcjach charytatywnych, organizowanych konkursach tematycznych, wydarzeniach sportowych.
Niestety rok 2020 również w realizacji naszych planów naznaczony jest ograniczeniami związanymi z pandemią, jednak realizatorzy, organizatorzy i pomysłodawcy przedsięwzięć w żadnym wypadku nie „złożyli broni”, wykorzystując wszystkie możliwe środki przekazu.
Działania profilaktyczne w naszej szkole organizowane są z materialnym wsparciem Gminy Miejskiej Mielec, dzięki czemu zaplanowane i realizowane przedsięwzięcia są dla uczniów atrakcyjniejsze, a otrzymywane dyplomy czy certyfikaty stanowią miłe podsumowanie udziału w akcjach.
Za owocną i bardzo przychylną naszym planom profilaktycznym współpracę, składamy podziękowanie Wydziałowi Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta Mielca w osobach Pani Agaty Ćwięki – Naczelnika oraz Pani Anety Durdy – inspektora.
W imieniu Społeczności Szkolnej:
Koordynatorzy prowadzonych działań
Dorota Buczek – Kolanko
Katarzyna Zemmel