fb

   

SZKOŁA BEZ DWONKÓW  

   

Urząd Miejski  

   

GTranslate  

English French German Italian Portuguese Russian Spanish
   

Statystyki  

4409865
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W ostatnim tygodniu
W tym miesiącu
W ostatnim miesiącu
Wszystkie dni
303
864
4361
11421
40005
67331
4409865

Forecast Today
888

Online (15 minutes ago):10
10 guests

Twoje IP:52.14.234.146
   

Szukaj w serwisie...  

   

Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Edukacja w szkole to kolejny etap, który utrwala u małych czytelników zamiłowanie do książek.

Dzięki lekturze dziecko, a potem młodzież identyfikuje się z bohaterami książek. Wczuwając się w ich losy, w wybory, których dokonują, w sceny klęsk i zwycięstw, nieświadomie wpisują je we własne dylematy, swój własny los. Dlatego lektura kształtuje ich postawy, porządkuje wyobrażenie o życiu, wprowadza w świat wartości.

Książka przekazuje wiedzę o czasach dawnych i świecie współczesnym, o rządzących nimi prawach. Dzieci i młodzież właśnie w lekturze powinni szukać wartości, których nie znajdą ani w telewizji, ani w Internecie.

Książka wprawdzie nie rozwiąże w prosty sposób problemów, z którymi młody człowiek zmaga się w długim procesie wychowania od lat najwcześniejszych do progu dojrzałości. Nie rozwiąże, ale rozwinie jego inteligencję emocjonalną, dzięki której będzie potrafił rozumieć siebie i innych, wykształci zdolności empatyczne, będzie wrażliwy na potrzeby, rozbudzi wrażliwość moralną, za sprawą której będzie odróżniał dobro od zła.

Czytanie oddziałuje wszechstronnie na rozwój człowieka. Od funkcji społecznej poprzez estetyczną, wychowawczą, poznawczą, emocjonalną, aż po rozrywkową. Nie sposób przecenić jego wartości. Poza walorami wychowawczymi wzbogaca słownictwo, kształci styl i poprawność wypowiedzi w języku ojczystym. Niestety, nikt nie rodzi się z potrzebą czytania. Tę potrzebę się nabywa, a dzieci, którym zaszczepimy miłość do książek w najmłodszym wieku, będą również czytać w przyszłości. Nawyk kontaktu z książką jest rodzajem posagu intelektualnego, który decyduje nie tylko o wiedzy dziecka, ale również o jego cechach charakteru, preferowanych wartościach i przyjmowanych postawach.

Rodzice, zachęcajcie dzieci do częstego sięgania po książki. Niech Internet i telefon komórkowy nie będą jedynym źródłem wiedzy i rozrywki. Wybierajcie razem książki do wspólnego czytania, pomagajcie w doborze literatury, pozwalajcie na samodzielny wybór. W trakcie codziennych rozmów nie pomijajcie tematów związanych z książką.

Aby być kompetentnym przewodnikiem, a później partnerem dziecka w takich rozmowach, trzeba także samemu czytać. Niech dziecko widzi Was, rodzice z książką w ręce, czytajcie z dziećmi i w ich obecności, bo przykład ma największą wartość.

Rodzice,

zachęcajcie dzieci do czytania książek! Wam, nam, im, światu wyjdzie to na dobre!

   
© by Sp13.