31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Papierosa. Święto to zostało ustanowione przez WHO w 1987 roku. Jego celem jest zwrócenie uwagi na powszechny problem uzależnienia oraz na negatywne skutki zdrowotne wynikające z palenia papierosów.
WHO ostrzega, że jeśli nie zostaną podjęte pilne działania zapobiegawcze, to do 2030 roku tytoń może doprowadzić do zgonu ponad 8 milionów ludzi, z czego 2,5 miliona stanowić będą kobiety. Z badań wynika, że w Polsce po papierosa sięga prawie 9 mln osób.
Światowy Dzień bez Papierosa jest dobrą okazją do rozmów na tematy uzależnień oraz schorzeń wywołanych przez palenie papierosów a jest ich naprawdę sporo. Ponadto z roku na rok ulega obniżeniu wiek inicjacji nikotynowej.
A gdyby tak każdy dzień był dniem bez papierosa?
Badania dowodzą, że najskuteczniejszym sposobem na podjęcie decyzji o życiu bez papierosów jest świadomość na temat ich zgubnego wpływu na zdrowie i wygląd człowieka. Dlatego zachęcamy rodziców do rozmów ze swoimi pociechami na temat dalszych i bliższych skutków palenia papierosów. Należy pamiętać, że nie ma zdrowszych papierosów, wszystkie szkodzą. Także papierosy elektroniczne.
Okazją do rozmowy z dzieckiem, może być uczestnictwo w konkursie plastycznym, do którego serdecznie zapraszamy.
Zadaniem uczestnika konkursu jest przygotowanie pracy plastycznej, plakatu z hasłem antynikotynowym promującym zdrowy styl życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.
Konkurs skierowany jest do uczniów klas I - VIII, którzy w swojej twórczości plastycznej przedstawią tematykę palenia tytoniu w aspekcie:
a. obowiązującego prawa (ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych),
b. propagowania przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego,
c. norm i obyczajów środowiska,
d. uzależnienia od tytoniu,
e. kreowania wizerunku człowieka, który nie pali papierosów,
f. wpływu palenia tytoniu na zdrowie z uwzględnieniem aspektu biernego palenia.
Prace powinny ukazywać społeczno – ekonomiczne, zdrowotne i moralne skutki uzależnienia od tytoniu.
Do Konkursu można zgłaszać prace plastyczne przygotowane w formacie A3 lub A2. Każda praca powinna mieć swój tytuł. Uczestnik musi posiadać pełne prawa autorskie do przygotowanej pracy. Pracę konkursową należy wykonać indywidualnie.
Termin przyjmowania prac – do 10 czerwca 2020
Oddawanie prac – Praca powinna być podpisana - imię i nazwisko, klasa, nazwa i adres szkoły. Pracę należy przynieść do szkoły.
- uczniowie klas I – III – p. Katarzyna Zemmel - pedagog szkolny;
- uczniowie klasy VIII – p. Dorota Buczek - Kolanko – pedagog szkolny.
Pytania proszę kierować do pedagogów szkolnych na maile dziennika elektronicznego.
Dorota Buczek - Kolanko – pedagog szkolny
http://gim4.home.pl/autoinstalator/moodle3/report/log/user.php?id=496&course=1&mode=all