30 stycznia to w kalendarzu Świąt Nietypowych, Dzień Rogalika. W związku z tym Samorząd Uczniowski Gimnazjum organizuje obchody tego dnia w naszej szkole.
Będziemy 30 stycznia rozkoszować się smakiem pysznych rogalików upieczonych przez uczniów gimnazjum, a pieniądze uzyskane ze sprzedaży rogali przeznaczymy na pomoc dla polskiej wielodzietnej rodziny mieszkającej na Ukrainie.
Zapraszamy uczniów i grono pedagogiczne oraz wszystkich pracowników szkoły do przyłączenia się do naszej akcji i do świętowania Dnia Rogalika.
Historia rogalika
Już w czasach pogańskich, plemiona słowiańskie wypiekały nadziewane bułeczki, zawijając ciasto w kształt rogu woła, co dość mocno przypomina rogalika.
W średniowieczu rogale pojawiły się na stołach ucztujących rycerzy, a konkretnie, to jako rogale św. Marcina, ich kształt interpretowano jako porzuconą podkowę, którą jakoby koń św. Marcina miał zgubić. Rogal Marciński przetrwał do dzisiaj, a ten typ jestbardzo specyficzny - z ciasta francuskiego, z precyzyjnie określoną recepturą na nadzienie na bazie białego maku.
Skąd wywodzi się nazwa rogalika? Początkowo określano go mianem „lune croissante", co oznacza „rosnący księżyc", zaś z czasem upowszechniła się skrócona nazwa „croissant", czyli półksiężyc.
Croissant, czar półksiężyca
Jego ojczyzną jest Austria, a według legendy miał powstać wkrótce po bitwie pod Wiedniem.
Nazwa „croissant" jest dziś powszechnie używana na całym świecie, ale początkowo nosił on nazwę „Türkenkipferl", co znaczy „turecki rogalik". Odnosi się ona do legendy, która jest związana z tym przysmakiem. Według niej rogalik powstał po zwycięstwie nad Turkami w bitwie pod Wiedniem, które miało miejsce 12 września 1683 roku.
Franciszek Kulczyk, polski dyplomata, a zarazem szpieg miał wymyślić rogalik w kształcie półksiężyca dla uczczenia triumfu wojsk Jana III Sobieskiego.
Miał namówić do wypiekania croissanta swojego przyjaciela: właściciela piekarni Petera Wendela. Sam zaś otworzył we Wiedniu pierwszą kawiarnię, w której serwowano kawę, a do niej podawano małe rogaliki w kształcie półksiężyca.