Co roku w każdy trzeci czwartek listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Ta globalna inicjatywa ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat szkodliwości palenia tytoniu, zachęcając osoby palące do walki z nałogiem.
W ostatnich latach coraz częściej zwraca się uwagę na problem wapowania wśród młodzieży. Wapowanie czyli używanie e-papierosów i podgrzewaczy tytoniu, jest często niesłusznie postrzegane jako bezpieczniejsza alternatywa dla tradycyjnego palenia papierosów. Moda, presja rówieśników i ciekawość sprawia, iż wapowanie staje się poważnym zagrożeniem zdrowotnym.
Warto pamiętać o tym, że:
- wdychanie aerozolu z e-papierosów może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, tj. podrażnienia dróg oddechowych, astmy czy problemów z sercem,
- substancje chemiczne zawarte w e-papierosach mogą zawierać nikotynę, metale ciężkie, a nawet toksyczne związki - to z kolei może zwiększać ryzyko uzależnienia i długoterminowych skutków zdrowotnych,
- uzależnienie od nikotyny w młodym wieku może mieć negatywny wpływ na rozwój mózgu, szczególnie w obszarach odpowiedzialnych za uwagę, pamięć i uczenie się.
Materiał za:
https://www.gov.pl/web/wsse-krakow/swiatowy-dzien-rzucania-palenia-tytoniu-2024
Ale, czy my dorośli nie dajemy swoim stylem życia wzorców własnym dzieciom? Zadaję pytanie retoryczne, ponieważ odpowiedź jest oczywiście twierdząca – twierdząca w sensie pozytywnym, ale niestety również twierdząca w sensie negatywnym.
Zatem rodzicu – jeśli jesteś osobą palącą – to dobry czas zerwania z nałogiem!
Skorzystaj z załączonych podpowiedzi i rad, które pomogą Ci „podjąć rękawicę”.
Życzę powodzenia!
Katarzyna Zemmel
pedagog