Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży jest ważnym aspektem ich prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania w społeczeństwie. Trudności emocjonalne i zaburzenia psychiczne wpływają negatywnie na zdrowie naszych dzieci i utrzymywanie dobrych relacji z rówieśnikami.
Dzieci często nie potrafią w odpowiedni sposób wyrazić słowami co im dolega, z czym sobie nie radzą, dlatego uciekają m.in. w zachowania, które mają zwrócić na nie uwagę dorosłych lub rówieśników. Wielu rodziców czy opiekunów nigdy nie pomyślałoby, że dziwne postępowanie ich dzieci może być początkiem kryzysu psychicznego.
Objawy bowiem często przypominają wejście w burzliwy okres dojrzewania. Dlatego tak ważne jest, aby być czujnym i nie bagatelizować żadnych niepokojących symptomów.
Narodowy Fundusz Zdrowia, aby wesprzeć rodziców, opiekunów, nauczycieli i inne osoby zajmujące się dziećmi w rozpoznawaniu objawów kryzysu psychicznego u młodych osób, przygotował nowe materiały edukacyjne.
W najnowszym filmie na YouTube Ile dni naprawdę potrzeba, aby zmienić nawyk? Znajdą Państwo informacje jak odróżnić kryzys psychiczny od typowego okresu dojrzewania, gdzie i w jakim momencie szukać pomocy psychiatrycznej/psychologicznej, jak budować relacje z dzieckiem oraz wspomóc go w kryzysie psychicznym.
Pomoc psychiatryczna dla dzieci i młodzieży jest realizowana na trzech poziomach:
1. I poziom: Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej – pierwsza linia wsparcia dla dzieci i rodziców.
Obecnie w Mielcu działa I poziom referencyjny z dostępnym ośrodkiem dla dzieci i młodzieży na NFZ: Psycholog dziecięcy Mielec – Euro-Medica oraz Zespół Leczenia Środowiskowego, Wola Mielecka 402
2. II poziom: Opieka dzienna lub ambulatoryjna w oddziałach dziennych lub poradniach zdrowia psychicznego.
3. III poziom: Opieka szpitalna w stacjonarnych oddziałach psychiatrycznych.
Nie potrzebujecie Państwo skierowania!
Psycholog szkolny: Urszula Grocholska - Kokoszka