Drodzy Rodzice, Uczestnicząc w szkoleniu „Napoje energetyzujące – istotny problem zdrowia publicznego” organizowanego przez Sanepid Rzeszów, czuję się zobowiązana poruszyć ten temat, uczulając Państwa na problem zwiększania się spożycia tego rodzaju napojów przez dzieci i młodzież, pomimo wprowadzenia z początkiem roku zakazu sprzedaży tej właśnie grupie wiekowej.
Jak się okazuje – minimalne zmniejszenie przez producentów granicznej zawartości kofeiny i tauryny w napojach, stanowi skuteczne obejście zakazu sprzedaży klientom poniżej 18 roku życia, a forma produktów kojarzona przez młode osoby z puszkami zakazanego energetyka czy wręcz puszką piwa – zachęca do zakupu. Proponowane przez sklepy promocje dla tzw. „wielopaków”, potęgują problem. Niestety szkodliwość zawartej w napojach kofeiny i tauryny to nie jedyny problem z tym związany. Wśród składników pojawiają się nowe rodzaje substancji słodzących, co do których jeszcze długo nie poznamy ich wpływu na zdrowie populacji. Pamiętamy jednak pojawienie się aspartamu (którego zawartość w produktach opatrywana była informacją – bez cukru). Dzisiaj naukowcy dowodzą, że ta substancja słodząca w organizmie ludzkim metabolizuje się do metanolu, a co do toksyczności tej substancji nikogo przekonywać nie trzeba. Zawartość witamin w napojach energetycznych również nie powinna nas uspokajać, ponieważ 500% porcji dziennej wpływa kancerogennie na układ nerwowy dorosłej osoby, co dopiero na dziecko o małej masie. Co zaś się tyczy poprawy samopoczucia po spożyciu napoju energetycznego, badania już dziś wykazują, że ich nadużywanie podnosi poziom lęku i może prowadzić do stanów depresyjnych. Wniosek – czytajmy skład produktów, które spożywamy i bądźmy przykładem dla naszych dzieci.
Przytoczę tutaj przygotowany przez Sanepid materiał, do którego zapoznania się bardzo Państwa zachęcam, ponieważ spożywanie napojów energetycznych przez dzieci nie tylko działa niszcząco na metabolizm, koncentrację czyli prawidłowe funkcjonowanie, to również w sytuacji nieprzewidywalnej reakcji organizmu - może zagrażać zdrowiu i życiu.
„Czym są napoje energetyczne? Jak działają na organizm dzieci i młodzieży?
Napoje energetyczne przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych i nie powinny być spożywane przez dzieci i młodzież, ponieważ zawierają składniki, które przyjmowane w dużych ilościach, zwłaszcza przez osoby o małej masie ciała (jak dzieci), mogą doprowadzić do przekroczenia dawek, przy których obserwuje się efekty toksyczne….”
„Jak podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej: Kofeina nie jest składnikiem odżywczym, ale substancją psychoaktywną, stosowaną w żywności najczęściej ze względu na takie właśnie działanie fizjologiczne. Spożywanie jej w niewielkich ilościach korzystnie stymuluje aktywność centralnego układu nerwowego, natomiast w przypadku większych dawek mogą pojawiać się objawy rozdrażnienia, niepokoju, napady lęku, bezsenność lub zaburzenia koordynacji ruchowej (…). Od kilku lat na świecie i w Polsce, obserwowany jest stały wzrost asortymentu napojów energetyzujących, które cieszą się coraz większą popularnością we wszystkich grupach wiekowych, także wśród dzieci i młodzieży. Jak wynika z raportu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), opracowanego na podstawie danych z 16 krajów europejskich, ok. 18% dzieci w wieku 3-10 lat spożywa napoje energetyczne przynajmniej raz w roku. Sięga po te napoje więcej chłopców niż dziewczynek (odpowiednio 22% i 14%). (...) Składniki zawarte w napojach energetycznych mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie dzieci. Kofeina stanowi podstawowy składnik tych napojów, nie jest przy tym zalecana w diecie dzieci, gdyż ma działanie psychoaktywne. Wzrost jej spożycia przez dzieci może powodować zmiany nastroju, rozdrażnienie, niepokój, a spożycie dużych ilości (5 mg/kg masy ciała/dobę) powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto kofeina negatywnie wpływa na gospodarkę wapniową, co może powodować zaburzenia w procesie tworzenia kości. Duże spożycie kofeiny może również wpływać na długość i jakość snu dzieci. Grupą szczególnego ryzyka są dzieci z cukrzycą, chorobami sercowo-naczyniowymi, chorobami nerek, wątroby, nadczynnością tarczycy oraz niestabilne emocjonalnie.
Dowiedziono również, że napoje o wysokiej zawartości kofeiny spożywane przez dzieci i młodzież mogą prowadzić do zaburzeń w rozwoju układu nerwowego.
Zdaniem naukowców, napoje energetyzujące zagrażają nie tylko zdrowiu, ale życiu. Już jedna puszka jest w stanie doprowadzić do zawału serca, co tyczy się zarówno starszych, jak i całkiem młodych osób.
Nawet osoby cieszące się pełnym zdrowiem nie powinny spożywać takich napojów zbyt często. Osoby zdrowe mogą po nie sięgać jedynie w sytuacjach awaryjnych, np. przed ważnym egzaminem lub podczas uciążliwej podróży. Napoje tego typu nie powinny być spożywane m.in. przez dzieci, młodzież, kobiety w ciąży, osoby cierpiące na schorzenia serca, układu nerwowego, migreny czy nadczynność tarczycy.”
Źródła:
Materiał za:
Opracowanie
Katarzyna Zemmel - pedagog