6 października 2021 (środa) uczniowie klas 2A i 3C wraz z opiekunkami: p. Beatą Gola, p. Renatą Dybską, p. Anną Tomczyk i p. Dominiką Partyńską-Salamaga, wyruszyli na wycieczkę szkolną do Bóbrki i Żarnowca. Pogoda dopisała i przez cały dzień naszemu zwiedzaniu towarzyszyły ciepłe promienie jesiennego słońca.
Pierwszym punktem naszej wycieczki był „Skansen Przemysłu Naftowego w Bóbrce”. Pani przewodniczka w bardzo ciekawy sposób opowiedziała o historii przemysłu naftowego oraz
o wielkim Polaku – Ignacym Łukasiewiczu. Po spacerze pięknymi alejkami leśnymi, zwiedzaliśmy kopankę Wiktor, kopankę Franek, kopankę Janina, obejrzeliśmy urządzenia wiertnicze oraz obelisk upamiętniający założenie kopalni w Bóbrce. W kopance Franek zobaczyliśmy bulgocący olej skalny, czyli ropę naftową w naturalnej postaci. Naszą wyprawę wieńczyła wizyta w domu Ignacego Łukasiewicza, gdzie zobaczyliśmy ekspozycję lamp naftowych oraz interaktywną aptekę z XIX w. Wzięliśmy udział w eksperymencie przeprowadzonym przez wirtualnego Łukasiewicza zakończonym wybuchem. Na koniec wzięliśmy udział w lekcji muzealnej „JAK WYNALEZIONO LAMPĘ NAFTOWĄ? HISTORIA OŚWIETLENIA”. Na lekcji obejrzeliśmy prezentacją multimedialną oraz wybrane eksponaty lamp. Zajęcia zakończyły się wykonaniem przez dzieci lampy naftowej z papieru.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było „Muzeum Marii Konopnickiej” w Żarnowcu. Tam pani przewodnik zaprowadziła nas na dworek w którym mieszkała Maria Konopnicka, gdzie mogliśmy zaobserwować meble jak i dekoracje z XVIII wieku oraz pomieszczenia mieszkalne z czasów pobytu w nich poetki, a także pokój, pracownię i kuchnię.
Na tym zakończyliśmy zwiedzanie, ale wrażenia z wycieczki zachowamy na długo w pamięci.
https://photos.app.goo.gl/pLYFtGdHows5ocGy8