Twoje IP:18.217.208.72

„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2016–2020 w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Celem priorytetu jest m.in. zwiększenie atrakcyjności oferty bibliotek poprzez uzupełnienie zbiorów o nowości wydawnicze, promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie kompetencji i zainteresowań czytelniczych.

Wniosek złożony przez naszą szkołę przeszedł pomyślnie procedurę weryfikacji formalnej oraz oceny merytorycznej. W ramach programu, biblioteka Szkoły Podstawowej nr 13 w Mielcu otrzymała środki finansowe na zakup nowości wydawniczych. Dzięki temu księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 795 pozycji książkowych o wartości 15 000 zł. Cenną wskazówką dla tworzenia zamówienia były wypowiedzi uczniów na temat ich zainteresowań przekazywane podczas rozmów w bibliotece szkolnej. Przeprowadzono także konsultacje z polonistami pod kątem wzbogacenia księgozbioru w nowości wydawnicze oraz w lektury szkolne. Uzupełnienie zbioru lektur szkolnych było bardzo istotne ze względu na nową poszerzoną listę lektur w związku z reformą szkolnictwa. Biblioteka przekazała listy propozycji do zakupu Radzie Rodziców, Radzie Pedagogicznej oraz Dyrekcji, które to organy pozytywnie je zaopiniowały. Wraz z pojawieniem się książek w szkole został wydzielony segment regałów opatrzony patronatem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, wskazujący tym samym na nowości wydawnicze do wypożyczenia dla uczniów.