fb

   

Urząd Miejski  

   

GTranslate  

English French German Italian Portuguese Russian Spanish
   

Statystyki  

3809812
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W ostatnim tygodniu
W tym miesiącu
W ostatnim miesiącu
Wszystkie dni
286
3831
7932
12612
47318
64209
3809812

Forecast Today
3312

Online (15 minutes ago):10
10 guests

Twoje IP:3.149.214.32
   

Szukaj w serwisie...  

   

Rozpoczynamy zbiórkę makulatury w roku szkolnym 2019/2020. Tak jak do tej pory zanosić ją można do oddziałów SINOMY na terenie naszego miasta. Otrzymane w zamian kartki należy dostarczyć:

- uczniowie klas I –III do p Barbary Stępień,

- uczniowie klas IV- VIII do p Barbary Pyrz.

Przyznane punkty będą wpisywane raz w miesiącu.

Tegoroczna zbiórka jest przeznaczona na sfinansowanie remontu ośrodka zdrowia w Essengu (Kamerun) w Afryce lub inne działanie realizowane przez Polską Fundację dla Afryki, z którą współpracuje Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Pieniądze, które otrzymamy od Sinomy zostaną płacone na konto Fundacji.

Czy dostaną pomoc? Najbiedniejsi na prowincji Kamerunu szukają pożywnych robaków w palmach, rosnących na bagnach. To niemal jedyne dostępne im źródło niezbędnego białka. Niestety, w korze drzew żyją także skorpiony. Ich ukąszenie jest śmiertelne – chyba że się zdąży do przychodni.

Poza skorpionami mieszkańców ubogiego rejonu Kamerunu nękają węże i inne gady. Panoszy się malaria, która nieleczona może zabić już po kilku dniach. Kolejni zabójcy to biegunki pasożytnicze, czyli efekt brudnej wody. Siostry od Aniołów, prowadzące ośrodek w Essengu, widzą, jakie spustoszenie sieją szamani- oszuści. Oni nie leczą, ale wyłudzają pieniądze, zabierając zdrowie i życie. Ich specyfiki, podawane w nieodpowiednich dawkach, wywołują sepsę, czyli zakażenie ogólnoustrojowe. Wykorzystując ludzkie lęki, odciągają od leczenia. A gdy dziecko przechodzi drugą, trzecią z kolei nieleczoną farmakologicznie malarię, dochodzi do anemii i śmierci. Taka sytuacja sprawia, że mają miejsca naprawdę dramatyczne przypadki: dwuletnia dziewczynka tak wyniszczona, że ważyła 6 kilogramów czy 21-latek od dziecka chory na AIDS, ważący 16 kilogramów. Plagą rejonu jest bowiem AIDS. Niestety, cierpią także dzieci. W rejonie seropozytywnych jest niemal 10% ciężarnych kobiet, którym należy udzielić odpowiedniej pomocy, by choroba nie przeniosła się na dziecko.

W tak trudnych warunkach ważne, by ludność miała zapewnioną niedrogą lub wręcz darmową pomoc medyczną. Ośrodek w Essengu ją zapewnia. Wykonuje badania krwi (morfologiczne, biochemiczne, także specjalistyczne na AIDS), moczu i kału, badania w kierunku gruźlicy i innych chorób. Przeprowadza szczepienia (także na miejscu we wsiach) i konsultacje prenatalne. Prowadzi leczenie chorych na AIDS oraz dożywianie osób z chorobą głodową. Pracownicy ośrodka odwiedzają również chorych w domach oraz organizują pogadanki zdrowotne.

Ośrodek przyjmuje 250–300 pacjentów miesięcznie. Posiada szpitalik z 16 łóżkami a także salkę porodową, w której przychodzi na świat około 10 noworodków miesięcznie. Aby ośrodek dalej ratował życie i zdrowie, trzeba w nim przeprowadzić remont, czyli: wymianę dachu i krokwi, okien i drzwi, przebudowanie ścian, by wydzielić m.in. pokój zabiegowy czy salę porodową, naprawę toalet i pryszniców, malowanie, kafelkowanie i inne. To inwestycja wspierająca placówkę, która funkcjonuje od lat, jest potrzebna i sprawnie zarządzana.

   
© by Sp13.