12063

Twoje IP:13.59.82.167

8 maja 2023 r. uczniowie klas IIA i IIIB wraz z wychowawczyniami - p. Lucyną Kostecką i p. Martą Nagaduś-Dziekan oraz nauczycielami - p. Elżbietą Jaracz, p. Pauliną Sum i p. Robertem Nowakiem zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni.

Punktualnie o godz. 9.20, pod bacznym okiem przewodników, uczniowie zjechali windą 212 m pod ziemię. Było to dla wszystkich prawdziwe wyzwanie, ale jak mówi przysłowie: „Strach ma wielkie oczy!”. Pod ziemią na dzieci czekała już kolejka. Kiedy wszyscy zajęli miejsca w wagonikach, maszynista dał znak i kolejka pomknęła w kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris. Jazda była bardzo ekscytująca, gdyż kolejka jechała dość szybko. Nie przeszkodziło to jednak podziwiać po drodze uroków podziemnych korytarzy. Po chwili kolejka zatrzymała się i dzieci podzielone na dwie grupy rozpoczęły zwiedzanie kopalni. Dzięki stworzeniu multimedialnej trasy turystycznej, za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji, dzieci poznały: średniowieczne techniki wydobywania soli, zwyczaje górnicze oraz dawne systemy wentylacyjne i transportowe. Duże wrażenie zrobiło na dzieciach spotkanie ze średniowiecznym górnikiem oraz zwiedzanie kaplicy św. Kingi. Końcowym punktem zwiedzania był pobyt w Komorze Ważyn, gdzie dzieci wykonały górniczą czapkę zwaną czako. Po warsztatach plastycznych można było odpocząć, zjeść posiłek, kupić pamiątki, a nawet rozegrać „podziemny mecz”. Po wszystkich atrakcjach tą samą windą uczniowie wyjechali na powierzchnię.

Pobyt w najstarszej w Polsce kopalni pozostanie na długo w pamięci!!!