Warning: Division by zero in /modules/mod_zt_visitor_counter/helper.php on line 74
11940

Twoje IP:3.142.195.24

8 czerwca klasa 8c wraz z opiekunami: Ewą Rzeszutek, Agnieszką Zielińską i Pauliną Sum uczestniczyła w wycieczce po ziemi kieleckiej. Pierwszym punktem na trasie zwiedzania był zamek Krzyżtopór w Ujeździe, który zadziwił swoją magią i rozmachem. Jest on zabytkiem klasy międzynarodowej, wyjątkowym, chociaż mocno zniszczonym, wybudowanym w XVII wieku przez Krzysztofa Ossolińskiego.

Następnie uczniowie udali się do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

Pałac, w którym mieści się muzeum, został zakupiony w 1900 roku z okazji 25-lecia pracy literackiej dla przyszłego noblisty. Ufundowało go polskie społeczeństwo, które zorganizowało zbiórkę na ten majątek w podziękowaniu za pracę pisarza. Zwiedzający mogli zobaczyć gabinet, salon, jadalnię, sypialnię i palarnię, w których znajdują się oryginalne meble, obrazy, rzeźby, tkaniny oraz część księgozbioru Sienkiewicza.

Ostatnią atrakcją ziemi kieleckiej był Święty Krzyż, gdzie położony jest klasztor benedyktynów. Przechowywane są w nim relikwie Krzyża Świętego, od których opactwo i wzgórze wzięło swoją nazwę.

Była to już ostatnia wycieczka klasy 8c w Szkole Podstawowej nr 13 w Mielcu.

Pozwoliła ona uczniom oderwać się od szkolnej rzeczywistości i wspólnie spędzić miło czas

w otoczeniu zabytków, które stanowią ważne dziedzictwo narodowe.