NASZA SZKOŁA CZEKA NA CIEBIE.  

   

fb

   

   

Urząd Miejski  

   

Edukacja przez Szachy  

 

   

GTranslate  

English French German Italian Portuguese Russian Spanish
   

Statystyki  

2619485
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W ostatnim tygodniu
W tym miesiącu
W ostatnim miesiącu
Wszystkie dni
779
1351
6169
12660
17700
48457
2619485

Forecast Today
1320

Online (15 minutes ago):30
30 guests

Twoje IP:3.229.124.74
   

Szukaj w serwisie...  

   

6 kwietnia klasy 7b i 8c wraz z wychowawcami i opiekunami wybrały się na wycieczkę do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Po przekroczeniu bramy z napisem ,,Arbeit macht frei”, czyli ”Praca czyni wolnym” (co oczywiście było nieprawdą), uczniowie rozpoczęli zwiedzanie największego ze wszystkich hitlerowskich obozów zagłady.

Odwiedzili wiele chwytających za serce miejsc. Zobaczyli budynek, w którym wisiały portrety więźniów. Widzieli pomieszczenia pełne osobistych rzeczy takich jak buty, okulary, torby podróżne, garnki, szczoteczki, protezy. Usłyszeli historię o doktorze Mengele, który przeprowadzał okrutne eksperymenty na bliźniakach. Zobaczyli krematorium, w którym spalane były zwłoki. Dowiedzieli się, że wielu więźniów zginęło w komorach gazowych, gdzie zostali uduszeni gazem o nazwie cyklon B. Wmawiano im, że idą do łaźni, a tymczasem zamykano drzwi i przez otwory w suficie wpuszczano gaz. Więźniowie, którzy nie zostali wysłani do komór gazowych, wykonywali katorżnicze prace w obozie. Wstrząsającym widokiem była też Ściana Śmierci, gdzie rozstrzeliwano ludzi.

Następnie punktem wycieczki była Brzezinka, obóz oddalony o kilka kilometrów od Oświęcimia. Tam również znajdowały się baraki, w których w strasznych warunkach żyli więźniowie.

Były obóz Auschwitz– Birkenau wywarł na uczniach ogromne wrażenie. Stał się dla nich symbolem terroru i ludobójstwa. Każdy człowiek powinien odwiedzić to miejsce i poznać historię nazistowskich zbrodni.

Wycieczka ta pozwoliła młodzieży wyobrazić sobie skalę ludobójstwa i była niesamowitą lekcją historii. W obliczu wojny, która obecnie toczy się na Ukrainie, gdzie również dochodzi do tak straszliwych zbrodni jak w czasie II wojny światowej w Oświęcimiu, świat nie może pozostać obojętny.

https://photos.app.goo.gl/7BkT1uYWucf8qsmq8

   
© by Sp13.