NASZA SZKOŁA CZEKA NA CIEBIE.

Twoje IP:3.220.231.235

POLinfo

REKRUTACJA 2021/2022

Zapisy do klasy I na rok szkolny 2021/2022 odbędą się w dniach 1 - 8 marca 2021r. wyłącznie drogą elektroniczną. Zasady przyjęcia do klasy pierwszej i sposób założenia profilu zaufanego znajdują się na stronie internetowej szkoły.

Rekrutacja do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 13 im. Jana Bytnara „Rudego” w Mielcu w roku szkolnym 2021/2022

Zasady rekrutacji do klasy pierwszej w roku szkolnym 2021/2022

Z chwilą nadania szkole imienia Jana Bytnara „Rudego” podjęliśmy decyzję, że utwór pt. „Hymn Drużyn Rudego” będzie hymnem naszej szkoły. Od tego momentu śpiewany jest na ważniejszych uroczystościach szkolnych.

HYMN DRUŻYN RUDEGO

Pod drużyny kochanej sztandarem
    Idziem w życie - harcerska wiara
    Złożyć z pracy Ojczyźnie ofiarę,
    A prowadzi nas imię Bytnara.

Więc czuwaj druhu - prawdzie służ,
    W wysiłku woli mocnym trwaj
    I przetrwaj każdą ze swych burz,
    By żył nasz ukochany kraj.

Nie przeminie wspomnienie marcowe,
    Co się w mury wryło Arsenału,
    Co krzepiącym przebiło się słowem
    Przez czerń swastyk wśród ognia wystrzałów.

Nam przyszło tworzyć jasne dni
    Nauką, twardą pracą rąk,
    Spokojnie w przyszłość będziem szli,
    Aż świat w braterski złączym krąg.

Hymn szkoły - nuty (kliknij)

„Hymn Drużyn Rudego” powstał w marcu 1956 roku. Słowa napisał Bolesław Leonhard, a muzykę Jacek Targosz. Utwór nawiązuje do wydarzeń II wojny światowej m.in. do bohaterskiej Akcji pod Arsenałem, w której z rąk gestapowców został odbity bohater wiersza - Jan Bytnar „Rudy”. Harcerze nie zawiedli Rudego. Zmarł jednak na skutek ran, skatowany przez gestapo podczas przesłuchań na Szucha. Miał wtedy zaledwie dwadzieścia dwa lata... Od harcerzy młodzi ludzie mogą się uczyć odwagi - pozwalającej przeciwstawić się panującemu złu, skromności i przyjaźni, samodyscypliny pomagającej w pracy nad sobą, a także wiele innych pozytywnych cech. Przede wszystkim patriotyzmu, który wypływa z każdego ich czynu i kieruje ich poczynaniami do ostatnich chwil. Ci młodzi ludzie, nieustannie walczą o nowy, lepszy świat, o wolną od nacjonalizmu i hitlerowskiego bestialstwa Polskę. To oni z uśmiechem na ustach i ze sztandarem w ręku potrafią pięknie umierać i pięknie żyć. Sztandar, na którym widnieje podobizna Jana Bytnara, jest świadkiem prawdy i wartości, a także przewodnikiem i nauczycielem młodego pokolenia niepodległej Ojczyzny.