1989

Twoje IP:18.118.184.237

Jak co roku w dniach 1-7 grudnia obchodzony jest Europejski Tydzień Autyzmu. Wydarzenie to zostało zainicjowane na IV Międzynarodowym Kongresie Autyzm-Europa w Hadze w dniu 12 maja 1992 roku, natomiast podpisanie i zatwierdzenie przez Parlament Europejski Kart Praw Osób z Autyzmem miało miejsce 9 maja 1996 roku.

Z Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej dotyczącej Karty, oraz prawami osób z autyzmem można zapoznać się pod tym linkiem: http://orka.sejm.gov.pl/opinie7.nsf/nazwa/380_u/$file/380_u.pdf

Co roku organizowane są spotkania, wykłady, warsztaty i konsultacje, których celem jest szerzenie wiedzy, podnoszenie świadomości społecznej na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu, uwrażliwienie na potrzeby osób dotkniętych tą chorobą, oraz poprawienie dostępu do świadczeń dla osób, które zmagają się z problemem. W tym roku obchody święta przybiorą nieco inny wymiar, dostosowany do aktualnej epidemicznej sytuacji kraju.

Zachęcamy do przyłączenia się do obchodów Święta poprzez zapoznanie się z informatorem opracowanym przez Fundację dla dzieci i dorosłych z autyzmem Synapsis dla każdego z województw w Polsce. W tym obszernym poradniku znajdziemy wiele cennych informacji dotyczących procedury diagnozy, jak i przede wszystkim tego, co mamy robić po diagnozie. Wielu rodziców dzieci ze spektrum autyzmu jest świetnie prowadzonych w procesie diagnostycznym, a zupełnie osamotnionych po otrzymaniu diagnozy, z niską wiedzą na temat tego gdzie powinni szukać pomocy. Dlatego przyłączając się do obchodów Święta, zachęcamy do zapoznania się z treścią poniższego informatora:

Milena Soboń, psycholog szkolny