fb

   

Urząd Miejski  

   

GTranslate  

English French German Italian Portuguese Russian Spanish
   

Statystyki  

3813280
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W ostatnim tygodniu
W tym miesiącu
W ostatnim miesiącu
Wszystkie dni
1750
2004
11400
12612
50786
64209
3813280

Forecast Today
2448

Online (15 minutes ago):23
23 guests

Twoje IP:3.144.187.103
   

Szukaj w serwisie...  

   

W dniu 10 stycznia 2020 r. w Domu Kultury ,,Śnieżka” w Dębicy odbyło się uroczyste wręczenie patentów oficerskich oraz pośmiertnych aktów mianowania na wyższy stopień wojskowy rodzinom bohaterów Polski Podziemnej, którzy zostali zamordowani z wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego we Wrocławiu, 27 listopada 1948 roku.

Podczas uroczystości miało miejsce podsumowanie międzywojewódzkiego konkursu historycznego „Chcieliśmy tylko wolnej Polski”. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Premier RP Mateusz Morawiecki, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie Jarosław Szarek oraz Dolnośląski i Podkarpacki Kurator Oświaty – Roman Kowalczyk i Małgorzata Rauch.

W konkursie w województwie podkarpackim udział wzięło 83 uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy przygotowali prace indywidualne i grupowe oraz filmy.

Mikołaj Taran z klasy 2C zdobył drugie miejsce, był najmłodszym uczestnikiem konkursu, który wykonał portfolio prezentujące postać Czesławy Puzon, pseudonim Baśka walczącej za Ojczyznę podczas II wojny światowej. Wybór tej osoby miał na celu zwrócić uwagę na bohatera w społeczności lokalnej, którego postępowanie wyrażało wierność najwyższym ideałom, o którym nie wszyscy wiedzą i o nim pamiętają. W pracy Mikołaja znalazły się liczne informacje i zdjęcia przedstawiające podkarpacką bohaterkę pochodzącą z Jarosławia, która była żołnierzem AK, zastępową ZHP, z narażeniem życia kolportowała prasę podziemną, dostarczała rozkazy i rozpowszechniała zakazane komunikaty radiowe. W 1944 roku została ona podczas pracy aresztowana przez jarosławskiego gestapowca, a następnie rozstrzelana w kidałowickim lesie. Czesława miała 25 lat, gdy poniosła najwyższą ofiarę abyśmy my teraz mogli żyć w wolnej Polsce. Pamięć o bohaterach narodowych, regionalnych należy pielęgnować, podtrzymywać i przekazywać z pokolenia na pokolenie, aby historia i jej bohaterowie nie zostali zapomniani.

Stare chińskie przysłowie mówi: lepiej raz zobaczyć, niż sto razy usłyszeć. W myśl tej maksymy rodzice Mikołaja zorganizowali dla syna wycieczkę śladami pamięci Czesławy Puzon. Mikołaj odwiedził miasto w którym urodziła się bohaterka jego pracy, szkołę jej imienia, Hufiec ZHP, ulicę, przy której stał jej rodzinny dom, pomniki, kidałowicki las, w którym została rozstrzelana oraz mogiłę, w której spoczęła.

Postać Czesławy Puzon jest bliska naszemu sercu ponieważ nasza Szkoła Podstawowa nr 13 nosi imię Jana Bytnara „Rudego”, człowieka pochodzącego z Kolbuszowej, jednego z bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”, podporucznika AK, harcmistrza, który tak jak Baśka walczył z niemieckim okupantem i oddał życie w wieku 22 lat za naszą Ojczyznę.

Wszystkim laureatom i wyróżnionym wręczono nagrody i pamiątkowe dyplomy. Premier RP Mateusz Morawiecki skierował do uczestników konkursu okolicznościowy list, który odczytany został podczas uroczystości.

Na zakończenie wydarzenia, wszyscy obecni mieli okazję obejrzeć wzruszające widowisko patriotyczno - kolędnicze ,,Wigilia w okopach” w wykonaniu Grupy Artystycznej SAFO Miejskiego Ośrodka Kultury.

Gratulujemy Mikołajowi wspaniałego sukcesu i życzymy dalszych osiągnięć – p. Lucyna Kostecka i p. Paulina Sum.

https://photos.app.goo.gl/FCqbG2m97PUoCTm86

 

   
© by Sp13.