Urząd Miejski  

   

WIRTUALNY SPACER  

   

Edukacja przez Szachy  

   

GTranslate  

English French German Italian Portuguese Russian Spanish
   

Statystyki  

0771526
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W ostatnim tygodniu
W tym miesiącu
W ostatnim miesiącu
Wszystkie dni
205
514
3054
3054
8482
22236
771526

Forecast Today
792

Online (15 minutes ago):5
5 guests

Twoje IP:18.206.241.26
   

POLinfo  

   

Obrzęd powitania wiosny jest nierozerwalnie związany z topieniem marzanny. Jest to jeden z najstarszych obyczajów ludowych, który kultywowany jest w wielu regionach Polski do dnia dzisiejszego. Gdy ruszają zimowe lody i topnieją śniegi a przyroda budzi się do życia - pierwszego dnia kalendarzowej wiosny wynosi się do najbliższej rzeczki słomianą kukłę, którą topi się lub pali.

Dzieci z dużym entuzjazmem uczestniczą w uroczystościach związanych z powitaniem wiosennej pory roku. Z tej okazji uczniowie klasy 1C oraz klasy 2B na zajęciach plastycznych wykonali słomiane kukły - symbol odchodzącej zimy. Przygotowane ze słomy, kolorowych ścinków materiału i bibuły marzanny, w barwnym korowodzie, śpiewając ludowe przyśpiewki, dzieci pożegnały w pobliskim lesie. Odstąpiliśmy jednak od tradycyjnej formy topienia, czy palenia marzanny. Postanowiliśmy zorganizować w szkole wystawę, aby wykonane kukły mogli obejrzeć inni. Na zajęciach szkolnych nie zapomnieliśmy wykonać z jodłowych gałązek i bibuły gaika – symbolu nadchodzącej wiosny. Wracając do szkoły ulicami osiedla śpiewaliśmy piosenki o wiośnie.

Powitaniu wiosny w szkole towarzyszyły także zajęcia plastyczne, uczniowie pracując w grupach wykonali na dużym formacie wiosenny krajobraz, który można podziwiać na szkolnym korytarzu.

Wspólnie z uczniami w barwnym pochodzie uczestniczyły panie: Lucyna Kostecka, Elżbieta Wąż, Marta Nagaduś- Dziekan.

 

 

https://photos.app.goo.gl/JGTTaDqhBx3eWoaN6

 

   
© by Sp13.