1952

Twoje IP:3.141.47.221

Pedagog szkolny SP 13, we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Mielcu, zacheca wszystkich uczniów klas I – VII oraz rodziców do udziału w konkursie plastycznym poświeconym dbaniu o własne serce, ze szczególnym zwróceniem uwagi na unikanie szkodliwego wpływu palenia tytoniu.

Informacje i pomysły do wykonania plakatu można znaleźć na stronie internetowej pod hasłem: “Światowy Dzień bez Tytoniu”.

Plakat w dowolnej formie i rozmiarze należy wykonać do 30 maja 2018r. oraz przekazać do pedagoga szkolnego – Katarzyny Zemmel.

Światowy dzień bez tytoniu 2018 ma na celu:

• Podkreślenie powiązania między stosowaniem wyrobów tytoniowych, a chorobami serca i innymi chorobami sercowo-naczyniowymi.
  • Zwiększenie świadomości wśród ogółu społeczeństwa na temat wpływu palenia tytoniu i ekspozycji na bierne palenie tytoniu na zdrowie układu sercowo-naczyniowego.
  • Zapewnienie społeczeństwu, rządom i innym osobom możliwości zaangażowania się w promowanie zdrowia serca poprzez ochronę ludzi przed używaniem wyrobów tytoniowych.
  • Zachęcenie do wzmocnienia wdrażania sprawdzonych środków kontroli tytoniu MPOWER zawartych w FCTC WHO.

Używanie tytoniu jest ważnym czynnikiem ryzyka rozwoju choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu i chorób naczyń obwodowych.

Pomimo niszczących szkód powodowanych przez tytoń dla zdrowia serca i dostępności rozwiązań ograniczających śmierć i choroby związane z paleniem tytoniu, wiedza wśród dużej części społeczeństwa, że tytoń jest jedną z głównych przyczyn chorób sercowo-naczyniowych, jest niewielka.

Fakty na temat tytoniu:

Choroby Serca oraz inne choroby sercowo-naczyniowe zabijają więcej osób niż jakakolwiek inna przyczyna śmierci na całym świecie, a palenie tytoniu
i narażenie na dym tytoniowy podczas palenia biernego, przyczynia się do około 12% wszystkich zgonów z powodu chorób serca. Używanie tytoniu jest drugą główną przyczyną chorób sercowo-naczyniowych, po nadciśnieniu.
Światowa epidemia palenia tytoniu zabija każdego roku ponad 7 milionów ludzi, z czego blisko 900 000 to osoby niepalące umierające z powodu wdychania dymu podczas palenia biernego. Prawie 80% z ponad 1 miliarda palaczy na całym świecie żyje w krajach o niskim i średnim dochodzie, gdzie ciężar chorób i zgonów związanych z paleniem tytoniu jest największy.

Światowy Dzień bez Tytoniu to akcja, która stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ma również zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie.

Informacja za PSSE w Mielcu – Katarzyna Zemmel pedagog szkolny