Twoje IP:3.14.6.194

Dnia 19.09. 2017 r. uczniowie klasy III a wraz z opiekunami: p. Lucyną Kostecką,p. Elżbietą Jaracz i p. Anną Rogóż wybrali się na wycieczkę autokarową do zabytkowej kopalni soli w Bochni. Dzięki udostępnionej nam Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej nasze zwiedzanie miało charakter podróży w czasie. Podczas wędrówki trasą turystyczną poznawaliśmy historię najstarszej w Polsce kopalni soli, której początki sięgają czasów średniowiecza.

Program edukacyjny „Śladami pracy górnika” dostarczył nam wielu wrażeń i ciekawej zabawy. W czasie zwiedzania poznaliśmy mnóstwo ciekawostek dotyczących kopalni i soli, m.in. w jaki sposób kopalnia powstała, jak się dawniej wydobywało sól, do czego służyła dawniej, a do czego dzisiaj, czy sól była droga itp. Duże wrażenie zrobiło na dzieciach spotkanie ze średniowiecznym górnikiem i zwiedzanie kaplicy św. Kingi.

Niezwykłą atrakcją był zjazd windą pod ziemię oraz przejazd podziemną kolejką „Kuba” kursującą 176 m pod ziemią między szybami Campi i Sutoris oraz wspólne gry i zabawy w podziemnej sali gimnastycznej.

Na zakończenie pobytu w kopalni dzieci wykonały czapki górnicze z wybranym przez siebie kolorem pióropusza (czarnym, zielonym, białym lub czerwonym).

Pobyt w kopalni okazał się dla uczniów niezwykłą przygodą, ale też interesującą lekcją. Był to dla nich dzień bardzo aktywny i pełen wrażeń. Bogatsi w wiedzę i wspomnienia z żalem opuszczali teren kopalni, aby udać się w drogę powrotną do domu.