Twoje IP:3.143.9.115

7 marca 2016 uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w spektaklu profilaktycznym „Kolekcjonerzy wrażeń” w wykonaniu teatru MASKA z Krakowa. Tematem przewodnim przedstawienia były niebezpieczne dla zdrowia doświadczenia młodych ludzi ze środkami zmieniającymi świadomość – tzw. DOPALACZAMI.

Wcale nie za górami i za lasami, ale całkiem niedaleko...

Trójka beztroskich nastolatków: Michał, Róża i jej przyjaciółka Iza wspólnie postanawiają uczcić walentynki. Decydują się na zażycie popularnych dopalaczy. Nie mając żadnej wiedzy na temat podejrzanych substancji, faszerują się mieszanką zakupionych specyfików. Ta decyzja pociąga za sobą tragiczne skutki. Po nocy pełnej wrażeń ginie pozostawione pod ich opieką dziecko – kilkuletnia siostra Róży. Nikt jednak nie pamięta, co się wydarzyło… Z pomocą policyjnego psychologa Róża i Iza raz jeszcze odtwarzają zdarzenia
z walentynkowej nocy, stopniowo odkrywając przed widzami tajemnice własnego błędu.

Dopalacze to narkotyki wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Najczęściej po te psychoaktywne substancje sięgają ludzie młodzi. Zwykle są nieświadomi zagrożenia, jakie dopalacze niosą dla zdrowia i psychiki. Lista niepożądanych objawów, jakie mogą wywoływać, jest bardzo długa. Właściwie nie ma narządu w ludzkim organizmie, którego nie mogą uszkodzić. Walka z dopalaczami to jak walka z wiatrakami, ponieważ ich skład chemiczny ulega ciągłej ewolucji. Są tanie i łatwo dostępne. W tej sytuacji najważniejsza jest profilaktyka, dzięki której młodzi ludzie będą dokonywać mądrych wyborów. Spektakl pokazał, jak może się skończyć nawet jednorazowa przygoda z dopalaczami. Mamy nadzieję, że historia poruszy młodzież i skłoni do refleksji.