1929

Twoje IP:3.141.41.187

W grudniu 2020 r. miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu historycznego, plastyczno - literackiego dla dzieci i młodzieży „(Nie)zatarte tropy. Zwierzęta w opowieściach rodzinnych i historii Polski”.

Konkurs dla dzieci i młodzieży, zorganizowany został przez Oddział IPN we Wrocławiu. Celem konkursu było wywołanie zainteresowania uczniów w różnym wieku historią Polski XX wieku oraz dziejami ich rodzin i małych ojczyzn. Tematem prac były zwierzęta – bohaterowie wydarzeń historycznych, które zapisały się bądź to w pamięci zbiorowej Polaków minionego stulecia, bądź też w rodzinnych przekazach uczestników konkursu.

Mikołaj Taran został laureatem III miejsca w kategorii 8-9 lat w tym konkursie. Do udziału w „(Nie)zatartych tropach” zgłosiło się 69 uczennic i uczniów z całego kraju – od Koszalina i Gniezna po Mielec, Wałbrzych, Jelenią Górę i Wrocław. Zdecydowanym nieformalnym tryumfatorem konkursu został... żołnierz 2 Korpusu Polskiego miś Wojtek, któremu swoje prace poświęciła niemal połowa uczestników.

Inspiracją do rysunku Mikołaja była książka Łukasza Wierzbickiego „Dziadek i Niedźwiadek". Jego praca przedstawiała niedźwiedzia Wojtka i jego jeden z ulubionych smakołyków - brzoskwinie. W tle znajdowała się ciężarówka z żołnierzem, ponieważ Wojtek uwielbiał jazdy wojskową ciężarówką.

Gratulujemy!